İLGİNÇ
18 Ekim 2017 ( 1028 izlenme )
Reklamlar

Çocuklarınıza Oyuncak Almayın!

1- Oyuncak almayın!
Zaten yeterince oyuncak hediye gelmiştir. Fazla oyuncak durumunda çocuğun bir tanesine yatırım yapması güçleşecektir.
2- Oyuncak almayın!
Bırakın evde zaten bulunan nesneler oyuncak olsun. Tencereyi gemi yapıp oynamak hayal gücünü daha fazla geliştirecektir.
3- İlla ki alacaksanız en fonksiyonluları en kötüsü. İyi oyuncak pilsiz, düğmesiz, fonksiyonsuz olur.Fonksiyon çocukta olsun oyuncakta değil
4- Oyuncağın fazladan her işlevi (hareket, ışık, konuşma) o şeyleri çocuğun yapmasını ketleyecektir. Sonuçta TV izlemekten farkı kalmaz.
4- Dolayısıyla oyuncak alacaksanız da mümkünse tahtadan, ayrıntısız, işlevsiz olsun ki çocuğun hayal gücüne alan kalsın.
5- Ayrıca oyuncağın amacı sadece oyundur ve zaten kendi haliyle yeterince faydalıdır. Dikkati vs kuvvetlendirici oyuncak amacından sapmadır.
4- (Söylemeye gerek yok bence ama) 
Silah oyuncak değildir.
6- Evet, yaşamda saldırganlık var ve çocuklar silahla oynamak isteyebilirler.

Yaşamda cinsellik de var, sex shoptan da oyuncak alın madem..

7- Kızlar arabayla, oğlanlar bebekle oynama ihtiyacı hissedebilir. Eşcinsel öyle olunmuyor arkadaşlar (olur diye kaygısı olanlar için).
8- Son olarak çocuğa fazla oyuncak almak muhtemelen sizin ihtiyacınız. Sizin çocukluğunuz bitti artık, böyle telafi edemeyeceksiniz.
9- "Ben yokluk çektim, oğluma/kızıma çektirmeyeceğim" düsturu ile çocuklar yokluk çekenlerden de daha sağlıksız yetiştiriliyor ne yazık ki.
10-Çocuğa fazla oyuncak almanın bir diğer sebebi de rüşvet.Çocukla yeterince ilgilenememe suçluluğunu bastırmak için fazla oyuncak alınabilr
11-Bırakın çocuğunuz sıkılmayı da öğrensin.Yalnız oynamayı ve vakit geçirebilmeyi de.
Unutmayın çocuğu hiç üzmeme gayreti daha sağlıksızdır.
12-Çocuk üzülerek büyür aslında. Büyüten her aşama kaygı vericidir. Memeden kesilme, yalnız uyuma… Hiç üzmemek sakat bırakmak olurdu çocuğu.
13-Hatta yürümeye başlama bile aslında anneden bağımsızlaşma anlamında kaygı vericidir. Yürür yürür, döner anneye bakar çocuk bu aşamada.
14-Hamur oyuncaktır, kağıt oyuncaktır, mandal mesela, şahane oyuncaktır. Oyuncak alacaksanız 10 kere aklınızdan geçiyorsa birinde alın bari.
Uzman/Endüstri: "Motor ve görsel-uzamsal yetenekleri geliştiren oyuncaklar..."
Nine: "Sek sek oyna yavrum"

Nine haklı...

Psikiyatrist Dr. İlker Küçükparlak

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Kedi Sahibi Olmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 12 Süper Ötesi Faydası Sığırcık sürüsünün oluşturduğu mükemmel görüntü Bu 10 şeye sahipsen, Dünya'daki binlerce insandan çok daha şanslısın ( Kendini iyi hissetmiyor olsan bile) Burçların Güzellik Sıralaması