İLGİNÇ
18 Ekim 2017 ( 988 izlenme )

Çocuklarınıza Oyuncak Almayın!

1- Oyuncak almayın!
Zaten yeterince oyuncak hediye gelmiştir. Fazla oyuncak durumunda çocuğun bir tanesine yatırım yapması güçleşecektir.
2- Oyuncak almayın!
Bırakın evde zaten bulunan nesneler oyuncak olsun. Tencereyi gemi yapıp oynamak hayal gücünü daha fazla geliştirecektir.
3- İlla ki alacaksanız en fonksiyonluları en kötüsü. İyi oyuncak pilsiz, düğmesiz, fonksiyonsuz olur.Fonksiyon çocukta olsun oyuncakta değil
4- Oyuncağın fazladan her işlevi (hareket, ışık, konuşma) o şeyleri çocuğun yapmasını ketleyecektir. Sonuçta TV izlemekten farkı kalmaz.
4- Dolayısıyla oyuncak alacaksanız da mümkünse tahtadan, ayrıntısız, işlevsiz olsun ki çocuğun hayal gücüne alan kalsın.
5- Ayrıca oyuncağın amacı sadece oyundur ve zaten kendi haliyle yeterince faydalıdır. Dikkati vs kuvvetlendirici oyuncak amacından sapmadır.
4- (Söylemeye gerek yok bence ama) 
Silah oyuncak değildir.
6- Evet, yaşamda saldırganlık var ve çocuklar silahla oynamak isteyebilirler.

Yaşamda cinsellik de var, sex shoptan da oyuncak alın madem..

7- Kızlar arabayla, oğlanlar bebekle oynama ihtiyacı hissedebilir. Eşcinsel öyle olunmuyor arkadaşlar (olur diye kaygısı olanlar için).
8- Son olarak çocuğa fazla oyuncak almak muhtemelen sizin ihtiyacınız. Sizin çocukluğunuz bitti artık, böyle telafi edemeyeceksiniz.
9- "Ben yokluk çektim, oğluma/kızıma çektirmeyeceğim" düsturu ile çocuklar yokluk çekenlerden de daha sağlıksız yetiştiriliyor ne yazık ki.
10-Çocuğa fazla oyuncak almanın bir diğer sebebi de rüşvet.Çocukla yeterince ilgilenememe suçluluğunu bastırmak için fazla oyuncak alınabilr
11-Bırakın çocuğunuz sıkılmayı da öğrensin.Yalnız oynamayı ve vakit geçirebilmeyi de.
Unutmayın çocuğu hiç üzmeme gayreti daha sağlıksızdır.
12-Çocuk üzülerek büyür aslında. Büyüten her aşama kaygı vericidir. Memeden kesilme, yalnız uyuma… Hiç üzmemek sakat bırakmak olurdu çocuğu.
13-Hatta yürümeye başlama bile aslında anneden bağımsızlaşma anlamında kaygı vericidir. Yürür yürür, döner anneye bakar çocuk bu aşamada.
14-Hamur oyuncaktır, kağıt oyuncaktır, mandal mesela, şahane oyuncaktır. Oyuncak alacaksanız 10 kere aklınızdan geçiyorsa birinde alın bari.
Uzman/Endüstri: "Motor ve görsel-uzamsal yetenekleri geliştiren oyuncaklar..."
Nine: "Sek sek oyna yavrum"

Nine haklı...

Psikiyatrist Dr. İlker Küçükparlak

Bunlar da İlginizi Çekebilir