İLGİNÇ
08 Kasım 2017 ( 2875 izlenme )
Reklamlar

ÇÖPE ATTIĞIMIZ YUMURTA KABUĞUNUN ŞAŞIRTICI 12 FAYDASI


İşte yumurta kabuğunun hiç bilmediğimiz 12 faydası...

Çoğumuz yumurta kabuklarını bir işe yaramadığını düşünerek çöpe atarız. Ancak yapılan çalışmalar bunun tam tersi olması gerektiğini gösteriyor. Güçlü kemikler için yeterli miktarda kalsiyum alımının önemli olduğu artık herkesçe biliniyor. Çok değerli bir kalsiyum kaynağıdır ve bedenimizin asli ihtiyacı olan bütün iz elementleri içerir: bakır, flor, demir, manganez, molibden, sülfür, silisyum, çinko…vs. Toplam 27 element içerir.

 

İşte yumurta kabuğunun hiç bilmediğimiz 12 faydası...

Osteoporoz (kemik erimesi hastalığı ) riskini azaltmaya yardımcı, iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kemik erimesi için kür tarifi -1-: Kür için kullanılacak yumurtaları, önce mikrobun kırılması için kaynatın. Ardından yumurtaları soyun, içindeki zarı çıkarın ve kabukları rondodan geçirerek toz haline getirin. Taze sıkılmış meyve suyu yahut süt eşliğinde her sabah 1 çay kaşığı kadar yutun. Menopoz dönemindeki kadınların kemik erimesi sorununa iyileştirici etkisi vardır. Özellikle de menopoz döneminde karşılaşılan kemik erimesi problemi için destekleyici bir önlem olabilir. 10 adet iyi yıkanmış beyaz yumurta 50 adet limon 25 gr. kekik 25 gr. çörek otu 2.5 kilo iyi cins kaliteli bal. Limonları sıkın ve yumurtaları 10 gün süreyle limon suyunda, cam kavanoz içinde ve serin bir ortamda bekletin. 10 günün sonunda yumurta kabuklarının erimiş olduğunu göreceksiniz. Yumurta sarılarını ayırarak atın ve yumurta aklarını limon suyuyla iyice karıştırın. Bu karışımın içine de kekik, çörek otu ve balı ekleyerek her gün 1 kahve fincanı için. Karışımı serin ve loş bir yerde muhafaza edin. Uzun vadede vücut direncini artıran ve kemikleri güçlendiren bir formüldür.

Cilt rengini beyazlatır! Yumurta kabuğu ezilip cilt maskesi olarak kullanıldığında cilt rengini açarak beyazlatır. Yumurta kabuğu maskesiyle cilt üzerindeki renk dengesizliklerini giderebilirsiniz. Bunun için; 2 çay kaşığı yumurta kabuğu 2 yemek kaşığı yumurta akı 2 çay kaşığı yoğurt 4 damla limon suyunu bir kase içinde karıştırarak cildin tamamına sürün. 15 dakika bekletip ılık suyla durulayın ve cilde nemlendirici tatbik edin. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Bu maska yardımıyla cilt yeni baştan yapılandırılır. Ciltteki renk bozuklukları ve lekeler üzerinde olumlu tesirler gösterir. Cilt rengini beyazlatan bir maskedir. Bu özelliğinden dolayı hem kendi başına kullanılabilir, hem de renk açıcı cilt maskelerinin içine toz olarak eklenebilir.

 

Kalsiyum ihtiyacınızı karşılar! Günlük 3-4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketimi kalsiyum ihtiyacımızı karşılamaktadır. Hem çocuklarda hem yetişkinlerde tırnak ve saç kırılmasını engeller. Diş eti kanamalarını azaltır. Kabızlığı giderir.

Uykusuzluk çekenlerin ilacıdır. Kronik soğuk algınlığına iyileştirici etkisi vardır. Astıma karşı olumlu etkileri vardır. Lavobunun tıkanmasını önler! Kemik erimesi, cilt ve saç problemleri, vücut direncinin arttırılması gibi konularda fiziksel ve zihinsel faydalar sağlayan yumurta kabuğu aynı zamanda kanalizasyonların tıkanmasını önleyen, (mutfak lavabosunun süzgecine koyacağınız birkaç parça kabuk, boruları doğal yollardan temizleyecektir.)

Bitkilerinizin kurtlanmasına engel olur! Bahçelerde gübre olarak kullanılan, bahçenizdeki bitkileri kurt ve salyangozlardan koruyan özellikleriyle de hayatı kolaylaştıran pek çok etkiye sahiptir. Peki ya nasıl kullanılır? İşte cevabı... Yumurta kabuğu havanda dövülerek toz haline getirilerek kullanılır. Günde yarım tatlı kaşığı kadar tüketilmesi önerilir. Not: Köy Yumurtası olacak! Kaynatın, kurutun, toz haline getirin! Yumurtadan en değerli besin ögelerini alabilmemiz için, tavuğun iyi beslenmesi şarttır. Bu sebeple özgür gezen tavukların yumurtası en değerli gruptadır. Salmonella bakterisi riskine karşı çok iyi kaynatılan yumurta kabuğu kurutulup rondoda toz haline gelene kadar çekildikten sonra tüketilebilir. Fazlası kaslara zarar! Orta boy bir yumurta kabuğundan ortalama 1 çay kaşığı dolusu toz elde edilebilir bu da ortalama 800 mg. kalsiyum içerir. Fazla kalsiyum alımı kas kramplarına sebebiyet vereceğinden dikkatli tüketilmeli, potasyum içeren şeftali, portakal, özellikle de muz gibi meyvelerle dengelenmelidir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Geleceğine Açılan Kapıyı Tıkla BİR SINIF ÖĞRETMENİNDEN VELİLERE ANLAMLI SESLENİŞ; VELİLERİMİZİN UNUTTUĞU 30 DURUM BU FIKRA YILIN FIKRASI SEÇİLMİŞ… 3’ü bir arada kahvelerdeki tehlike!