İLGİNÇ
14 Ocak 2019 ( 88 izlenme )
Reklamlar

"DİDEROT ETKİSİ" BİZİ NASIL BÖYLE ETKİ ALTINA ALABİLİYOR ?18. yüzyıl aydınlanma çağı düşünürlerinden Fransız yazar ve filozof Denis Diderot’un borç içinde olduğunu duyan Rus imparatoriçesi Büyük Katerina Diderot’un kütüphanesini satın alıp,25 yıllık maaşını da peşin ödeyerek,onu zor durumdan kurtarır.
Maddi durumu düzelen Diderot'a bir arkadaşı çok şık bir kadife sabahlık hediye eder. Giydiği yeni sabahlığın verdiği keyifle çalışma masasına oturan Diderot, bu eski masanın yeni ve gösterişli sabahlığına hiç uymadığını fark eder. Aldığı yüklü miktar paranın verdiği rahatlıkla, yeni bir çalışma masası alır. Ancak bu kez yerdeki eski halı sabahlığına ve masasına yakışmamaktadır.
Yeni bir halı alır. Bu şekilde eski resimlerini, koltuğunu, duvar halısını, sandalyelerini derken evindeki her şeyi tamamen yeniler. Sonunda bütün parası biter ve yine borçlanır. Ancak o zaman aklı başına gelir ve kendisini nasıl bir tüketim çılgınlığına kaptırdığını anlattığı "Eski Sabahlığım İçin Pişmanlık" adlı bir yazı yazar.

Bilinçli bir alışveriş düşüncesiyle yapılmayan ve ihtiyaç olmadığı halde alınan şeyleri açıklayan bu tüketim sarmalından bahseden ilk kişi olduğu için anlattığı kavrama “Diderot Etkisi” denmektedir.

Diderot şöyle der: "Eski sabahlığımın efendisi idim, yeni sabahlığımın kölesi oldum."

Kendini yaşamak; başkaları adına yaşamaktan vazgeçmekle başlar.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İDDİA EDİYORUM BÖYLE GÜZEL BİR VİDEO DAHA İZLEMEDİNİZ HELAL OLSUN SİZE ÖMÜR BOYU MUTLU OLUN İNŞALLAH Kemoterapi Tedavisinden 100 kat daha etkili inanılmaz bitki Kanserli Hücreyi İntihara Sürükleyen Süper Baharat! Hayatınızı değiştirecek bu 7 düşünceyi mutlaka okuyun ve uygulamaya çalışın…