Reklamlar
Popüler Yeniler
Reklamlar

DİŞİMİZİN AĞRIYAN BÖLGESİNE BAKARAK HANGİ ORGANIMIZIN HASSASLAŞTIĞINI ANLAYALIM

823 izlenme 12 Mart 2021

Bir organınızdaki ağrı veya işlev bozukluğu, dişinizde problemlere neden olabilir. Aynı şekilde her bir diş, ayrı bir organı temsil eder ve o dişteki ağrı, o organı etkiler.
Bir dişinizle ilgili problem yaşadığınızda enfeksiyon ya da çürük gibi, bu dişinizle aynı akapunktur meridyeni üzerindeki organ da sağlıksız hale gelebilir. Bunun tam tersi de geçerlidir; belirli bir organdaki işlev bozukluğu, ilgili dişte probleme sebep olabilir. Enfeksiyonlar dişlerin kök ucunda var olabilir. Bazen X ışınlarıyla özellikle kanal tedavisi olmuş dişlerde tespit edilemeyebilir. Tıpkı uzun bir süre önce tedavi edilmiş dişinizi elinizle sağa sola sallayıp üzerine hafifçe vurduğunuzda ağrı ya da o bölgede bir huzursuzluk hissetmeniz gibi. 'Bu dişim kanal tedavisi oldu, hâlâ neden ağrıyor?' diye kendinize ya da hekiminize sorduğunuz olmuştur. Toksinler enfeksiyonlardan sızar ve bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını bastırır ve hastalıklara yol açabilir. Diş kökü kanallarından sızan toksinler; kalp, böbrek, rahim, sinir sistemi ve endokrin sistemlerin sistemik hastalıklarına neden olabilir.


ARAŞTIRMALAR NE DİYOR?

ADRENAL BEZLERE BAĞLIDIR

Akupunktur uzman ve uygulayıcıları, uygulamalarına yardımcı olmak için meridyenlerden oluşan bir diş çizelgesi takip ederler. Bu çizelgede hangi diş hangi organ ya da organlar üzerinde etkili ve aynı meridyen üzerinde diye bilgi sahibi olurlar. Bu bağlantıların tümünü kullanarak bağlı oldukları vücut bölümünü teşhis ve tedavi etmek için dişler kullanılabilir. Örneğin alt çenedeki ön kesici dişler, adrenal bezlere bağlı bir meridyende bulunmaktadır. Bu dişlerdeki hassasiyet ve ağrı, adrenal işlevinde bir dengesizliği gösterebilir.

AKCİĞERLERİNİZİ ETKİLEYEBİLİR

Ağız içindeki dişleriniz belirli organ ve sistemlere karşılık gelmektedir. Kırık, enfeksiyonlu, çatlak ya da fonksiyona girmeyen dişler vücudunuzun diğer bir bölümünde belirtiler verip sizi rahatsız edebilir. Örneğin üst çenede ikinci küçük azı dişinizde iyi yapılmamış bir kanal tedavisi, göğsünüzü ve akciğerlerinizi etkileyebilir. Bazen daha önceden çekilmiş diş bölgelerinizde 'Hayalet ağrı' diye adlandırılan ağrı çekersiniz. Bu deneyim, az önce bahsettiğimiz meridyenler boyunca dişler ve diğer vücut organları arasındaki bağlantıyı en iyi açıklayan örneklerden biri olabilir. Çekilmiş olan bir dişin; o bölgede, eğer içeride yani kemik içinde bir parçası ya da temizlenmemiş enfeksiyonu yoksa ağrı yapması mümkün değildir. Çekilen diş bulunduğu meridyenle aynı bölgeye gelen organınızda da bir sıkıntıya işaret edebilir. Kısacası bağlı olduğu organ rahatsızlığın kaynağı olabilir.Sağlıkla ilgilenen herkes, doktorlar ve doğal tedavi uygulayıcıları; ağız sağlığı ile vücut sağlığının arasında ciddi ve vazgeçilmez bir bağlantı olduğu üzerinde hemfikirler. 2009 yılında yapılan bir araştırma (Dental Aegis dergisinde) diş hekimliğinde dişlerin 'duygusal organlar' olduğu paradigmasını ortaya koydu. Dişlerimizdeki bazı reseptörler yemek yediğimizde bir dizi sinir aktivitesini kontrol eder. Bu reseptörler ne kadar sert ve hızlı çiğnediğimizi ve beynimize bunu bildirdiğinizi belirler. Bu reseptörler dişin pulpası dediğimiz sinir ve damarların bulunduğu kanal tedavisi olurken çıkarılan doku demetinin içinde bulunur. Bu reseptörler mekanik reseptör olarak bilinirler. Mekanik algılama, vücudun dışındaki uyaranlardan kaynaklanan temas etmede, algılama yada bilinçli dokunuş ya da mekanik yer değiştirme algısıdır. Mekanik alıcılar gerginlik, basınç ya da titreşim gibi mekanik uyaranlara cevap veren dolgu organlarıdır. Dişlerimiz bu sebeplerden dolayıdır ki sinir iletişimi için eylemsiz değil, önemli olduklarından, diğer biyolojik süreçleri teşvik eden eşsiz duyu girdileri sağlarlar. Finlandiya'da yapılan bir araştırmada diş gelişiminden sorumlu genlerin birebir diğer organların gelişiminden sorumlu aynı genler olduğunu ortaya koymuştur. Organların büyüme ve gelişmesinde rol oynayan genler ileride kanser ihtimalinin göstergesi olabilir. Şu da unutulmamalıdır ki; eminim ileride bu konularla ilgili daha fazla araştırmalar yapılacak, anormal diş gelişimi ile kanser arasında bir bağlantı bulunacaktır. Araştırmacılar, dişin sinir damar paketi dediğimiz pulpasındaki bakteriler ile meme kanseri oluşumu arasında bile ilişki olduğunu belgelemiştir. Benzer şekilde kronik diş hekimliği; enfeksiyonlar, kardiyovasküler hastalık, felç ve cinsel bozukluklara katkıda bulabilir.