İLGİNÇ
20 Aralık 2017 ( 190 izlenme )
Reklamlar

Erkeklerin Düğmeleri Niçin Sağdadır?

Erkeklerin Düğmeleri Niçin Sağdadır?

Hakikaten, niçin erkeklerin tüm giysilerinde düğmeler sağda, ilikler solda iken kadın giysilerinde tam tersidir?

 

İşte, insanların daha çok sağ ellerini kullanmalarından dolayı yerleşen bir alışkanlık daha. Sağ elini kullanan bir insan için, sağdaki bir düğmeyi, soldaki bir iliğe geçirmek daha kolaydır. Bu nedenle de erkeklerin düğmeleri daima sağdadır.

 

Peki kadınların düğmeleri niçin solda? Kadınların çoğunluğu da, daha çok sağ ellerini kullanmıyor mu?

 

Giysilerde düğmelerin kullanılmaya başlanıldığı ilk zamanlarda, düğmeler hem çabuk kırılabiliyordu, hem de herkesin alamayacağı kadar pahalı idi. Düğme alabilecek zengin kadınlar da, uzun elbiselerini ancak hizmetçilerinin yardımı ile giyebiliyorlardı.

 

Hizmetçiler ise hanımlarının karşısında, onların düğmelerini, sağ ellerini kullanarak daha rahat ve daha hızlı ilikleyebiliyorlardı (tabii erkeklerin de daha hızlı çözdüklerini söylemeye gerek yok). Bu neden(ler)le, terziler düğmeleri hizmetçinin sağına, hanımının ise soluna gelecek şekilde diker oldular. Günümüzde her kadın, kendi kendine giyinip soyunmasına rağmen nedendir bilinmez, bu adet değişmedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kanserin ilacı, Karahindiba: İşte Tarifi Mandalı Kulağınızdaki Bu Yerlere Tutturun! Sonucuna Çok Şaşıracaksınız İlkokulda Kendisini Taciz Eden Öğretmenine 10 Yıl Sonra Dava Açtı ve 87 Yıl Hapse Mahkum Ettirdi Evdeki Negatif Enerjiye Karşı : Tuz, Sirke ve Su. Deneyin, İşe Yaradığını Göreceksiniz…