İLGİNÇ
20 Aralık 2017 ( 167 izlenme )
Reklamlar

Erkeklerin Düğmeleri Niçin Sağdadır?

Erkeklerin Düğmeleri Niçin Sağdadır?

Hakikaten, niçin erkeklerin tüm giysilerinde düğmeler sağda, ilikler solda iken kadın giysilerinde tam tersidir?

 

İşte, insanların daha çok sağ ellerini kullanmalarından dolayı yerleşen bir alışkanlık daha. Sağ elini kullanan bir insan için, sağdaki bir düğmeyi, soldaki bir iliğe geçirmek daha kolaydır. Bu nedenle de erkeklerin düğmeleri daima sağdadır.

 

Peki kadınların düğmeleri niçin solda? Kadınların çoğunluğu da, daha çok sağ ellerini kullanmıyor mu?

 

Giysilerde düğmelerin kullanılmaya başlanıldığı ilk zamanlarda, düğmeler hem çabuk kırılabiliyordu, hem de herkesin alamayacağı kadar pahalı idi. Düğme alabilecek zengin kadınlar da, uzun elbiselerini ancak hizmetçilerinin yardımı ile giyebiliyorlardı.

 

Hizmetçiler ise hanımlarının karşısında, onların düğmelerini, sağ ellerini kullanarak daha rahat ve daha hızlı ilikleyebiliyorlardı (tabii erkeklerin de daha hızlı çözdüklerini söylemeye gerek yok). Bu neden(ler)le, terziler düğmeleri hizmetçinin sağına, hanımının ise soluna gelecek şekilde diker oldular. Günümüzde her kadın, kendi kendine giyinip soyunmasına rağmen nedendir bilinmez, bu adet değişmedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Anne ile Kaynana Arasındaki En Önemli Fark Kuru Üzüm Suyu ile Karaciğer Temizliği YGS'deki GEOMETRİ SORULARININ HEPSİNİ YAPACAKSINIZ. MÜKEMMEL ÇÖZÜMLER.. 80 yaşındaki ‘Hanım Ağa’nın müthiş öyküsü