Popüler Yeniler
Reklamlar

Et Alırken Nelere Dikkat Etmeli?Öncelikle mutlaka bir kasabınız olsun.

Market reyonundan bile et alıyorsanız kasabınızı değiştirmeyin, aynı ustadan alış veriş yapın,

O zaman içerisinde sizin isteklerinizi her zaman daha iyi anlayacaktır.

Ne yapacağınızı söyleyin ona göre et versin.

 

Şimdi nelere dikkat etmemiz gerekir;
 

1- Kesin olarak hazır paketlenmiş ürünler almayın.

2-Et reyonuna şöyle bir göz gezdirin, adı üzerinde kırmızı et, ama kesinlikle çok koyu renkli eti tercih etmeyin bu kesilen hayvanın yaşlı olduğunu gösterir, pembemsi açık kırmızı olanı tercih edin. Eğer yoksa o gün et almayın, zaten memnun da kalmazsınız.


3-Güveç, sote vb. yemekler için but etinin tranç, sokum,yumurta kısımlarından isteyin. Eti bütün parçadan seçip doğratın. Kesinlikle hazır doğranmış kuşbaşı almayın. Çünkü hazır doğranmış kuşbaşı da etin farklı sertlikte olan çeşitli kısınları karışık olarak doğrandığı için evde pişirince bazı etler erimek üzereyken, bazı etlerinse hâla pişmediğine şahit olursunuz.


4-Kıyma en çok tercih edilen et ürünü. Kıymayı kesinlikle gözünüze çok hoş gelse de, şimdi daha yeni hazırladık dense de hazır çekilmiş almayın. Kıymayı her zaman tek çekilmiş tercih edin. Yemeklerde kullanacaksanız döş veya pençeta ile kol yada gerdan karışımı az yağlı, köfte için döş eti tek çekilmiş en uygunu olur.


Tek çekilen kıyma gözünüze çok yağlı gibi gözükebilir bu sizi yanıltmasın 2. çekim eti iyice ezip karıştırdığı için yağsız gözükür. Kıyma makinesinin içinde her ne kadar tamamen boşaltılsa da 200-300 gr et kalır . Eğer çift çekilmiş kıyma alırsanız bu sizin seçtiğiniz ete karışır.

5- Izgara ve soslu et için ise biraz yağlı et sevenler antrikot, yağsız et sevenler de kontrifile (biftek) tercih etmelidir.

6-Sucuk en istismara açık ürünlerden biridir, tanımadığınız yerden kesinlikle almayın.

Hele piliç sucukları ve diğer hazır ürünler salam sosis yüksek miktarda %50 oranında yağ ve katkı maddesi içermektedir. Onları kesinlikle sağlık açısından almayın.