SAĞLIK
24 Aralık 2017 ( 150 izlenme )
Reklamlar

Grip ne kadar sürer? Grip Kaç Günde Geçer?


Grip her sene Dünya genelinde 500 milyon insanı etkisine alan bir virüsün sebep olduğu bulaşıcı bir üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığıdır.  Bulaşıcılık seviyesi çok yüksek olan grip için her sene uzmanlar, hekimler uyarılarda bulunsa da maalesef milyonlarca insan bulaşma yolu ile grip hastalığını kapmaktadır.

Grip virüsü şekil değiştiren bir virüs türü olduğundan her sene tekrardan gribe yakalanabiliriz. Virüs şekil değiştirdiği için vücudun bağışıklılık kazandığı grip artık kaybolmuştur.

Grip belirli yaş grupları için büyük tehdit oluşturmaktadır. Grip genel olarak 2 yaşın altındaki çocuklar, 65 yaşın üstündeki kişiler ve hamile bayanlar için büyük risk oluşturur. Bu yaş gruplarından daha dikkat edilmesi gereken bir hastalık olan grip insanları vahim sonuçlara götürebilmektedir.

Gribin Belirtileri
Grip hastalığı ile karşılaşabileceğiniz birçok belirti olmakla beraber en çok ortaya çıkan belirtileri şunlardır:

Burunda akıntı,
Ağrı: Özellikle baş, kas ve eklem ağrısı olarak kendini gösterir,
Halsizlik
Bitkinlik
Ani ateş,
Titreme
Kuru öksürük
UYARI: Grip ve soğuk algınlığı farklı hastalıklardır. Bu iki hastalığı aynı hastalık değildir.

Grip Nasıl Daha Çabuk Geçer
Grip Kaç Günde Geçer?Grip hastalığından korunmanın en doğru ve en güzel yolu sağlıklı beslenmek ve grip kişilerin bulunduğu ortamlardan uzak durmaktır. Ama gribe yakalandıysanız maalesef bunun hemen bir çözümü yoktur. Yani baş ağrısından hastaneye gittiğiniz zaman bir ilaç ile yarım saat içinde baş ağrınızı geçirebilirler. Ama gripte tedavi iyileşme sürecini kısaltmak ve ortaya çıkan semptomların etkisini azaltmak için yapılır. Grip kaç günde geçer bu yapacaklarınız bu sorunun cevabını belirleyecektir. Peki grip için ne gibi önlemler alabiliriz, gribe yakalandıktan sonra nelere dikkat etmeliyiz?

Grip hastalığını kapmış biri gördüğünüz zaman uzak durmalısınız,
Sık sık elinizi yıkamalısınız,
Stres gribi tetikleyen diğer bir etmendir, stresten uzak durmanız gribe karşı size bir kalkan olacaktır,
Başkasının eşyalarını kullanmamalısınız, öğrenci iseniz okulda arkadaşlarınızın kalemini kullanmayınız ya da aynı evde yaşadığınız kişilerin havlusunu kullanmayınız,
Sağlıklı ve düzenli beslenmelisiniz,
Uyku düzenini bozmayınız, yeteri kadar uyuyunuz. Çünkü uykusuz kalan bünye zayıf düşer ve grip virüsünün en çabuk yerleştiği bünyelerden birisi zayıf düşmüş bünyelerdir.
Bol bol c vitamini almalısınız. (Kuşburnu, portakal, kivi, çilek, greyfurt…)
Aşırı sıcaklardan kaçınmalısınız.
Gribe yakalandıysanız bol bol dinlenmelisiniz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yarın Sabah Farkındalığı Yüksek Biri Olarak Uyanmanızı Sağlayacak 3 İpucu Doğduğunuz aya göre hastalığınız belirleniyor Diyet ve egzersiz olmadan tığ gibi olun! Yün kazak giyiyorsanız dikkat!