Popüler Yeniler
Reklamlar

Hangi İlaçlar Hangi Besinler ile Alınmamalı? Hangi İlaçlar Hangi Besinler ile Etkileşime Geçer?


Sağlığımıza ne kadar dikkat edersek edelim, zaman zaman hastalanıp ilaçlara ihtiyaç duyabiliyoruz. Ancak ilaçlardan iyi randıman alabilmemiz için ilacı içmeden önce ve ilacı içtikten sonra tükettiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekiyor.

İlacın etkisini gösterebilmesi için ilaç öncesi ve sonrası yenilen gıdalar ile süre çok önemli. Çünkü; bazı ilaçlar. bazı yiyecekler ile bir araya geldiğinde etkileşim oluyor ve ilaç etkisini gösteremeden vücuttan atılabiliyor. Yani ilacın bir faydasını göremiyoruz demek daha doğru.
İlaç alımından, iki saat öncesi ve iki saat sonrası önemli diyor ve sakınmanız gereken ilaç ve besin kombinasyonlarını sizlere aktarmak istiyoruz.

Kaçınılması Gereken İlaç ve Besin Kombinasyonları

Kanda pıhtı oluşumunu önleyen ilaçlar ile yeşil sebzeler: 

Tromboz riski veya kalp damar hastalıkları nedeniyle reçetenize kanda pıhtı oluşumunu önleyen bir ilaç yazılmışsa, yeşil sebzeleri aşırı tüketmemeye özen gösterin.
Nedeni: Yeşil sebzeler, kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamininden bolca içeriyor. Bu fonksiyonları nedeniyle de pıhtılaşmayı önleyen ilaçların etkilerini azaltıyor. Dolayısıyla günlük K vitamini alımını kısıtlamanız gerekiyor.

Demir preparatları ile çay: 

cay-kahve1Bilhassa biz kadınlar demir eksikliğini ek preparatlarla telafi etmek zorunda kalıyoruz. Ancak demirin vücut tarafından emiliminde sorun yaşanmaması için bu preparatları çayla birlikte almamaya dikkat edin.
Nedeni: Demir iyonları, çay, kahve ve kırmızı şarapta bulunan tanin adlı bir asitle çözülmesi zor bir kompleks oluşturuyor. Dolayısıyla kan dolaşımına karışamadan vücuttan atılıyor. Asit oksalit içeren süt ürünleri de aynı etkiyi yaratabiliyor.

Bazı antibiyotik ve osteoporoz ilaçları ile süt ürünleri: 

Bazı antibiyotik (tekrasiklin, flurokinolon) grubu ile süt ürünlerini aynı zamanda almayın. Bu kural, kemik yıkımına karşı kullanılan osteoporoz tabletleri için de geçerli.
Nedeni: Kalsiyum, antibiyotik ve osteoporoz ilaçlarında bulunan bazı maddelerle birleştiğinde vücut, ilaçlardaki etken maddelerin emilimini gerçekleştiremiyor. Bu maddeler değerlendiremeden boşaltım sistemiyle dışarıya atılıyor.

Anti alerjenler, kalp ve kolesterol ilaçları ile greyfurt: 

greyfurtBu meyve pek çok ilacın etkisini yüzde 70 oranında artırabiliyor. Dolayısıyla, sağlığınızın olumsuz etkilenmemesi için ilaçlarınızı asla greyfurt suyuyla almayın.
Nedeni: Greyfurt suyu; bazı ilaçların vücutta yıkılmalarını sağlayan bir enzimin işlevini engelliyor. İlaçlar vücutta daha uzun süre kalınca sahip oldukları etki artıyor. Bunun sonucunda baş ağrısı, kalp ritim bozuklukları, yüksek tansiyon gelişebiliyor.
Antidepresanlar ile protein içeren besinler:
Bu kural, proteinden zengin tüm besinleri kapsamıyor. Sadece kuru fasulye, salam ve peynir gibi uzun süre işlem gören proteinli besinler sorun oluşturabiliyor.
Nedeni: Antidepresanların içinde yer alan monoaminoksidaz engelleyiciler, proteinden zengin gıdalarda bulunan tiramin adlı aminoasidin vücut tarafından yıkılmasını zorlaştırıyor. Bunun sonucunda da kan basıncı yükselebiliyor.

Ödem çözen ilaçlar ile meyan kökü: 

Diüretik ilaç kullanırken, sağlığınızın olumsuz etkilenmemesi için, tedavisi süresince, içeriğinde meyan kökü bulunan şekerlemelerden uzak durmanızda yarar var.
Nedeni: Meyan kökü ekstresi, diüretik ilaçlar gibi idrar miktarını artırıcı etkiye sahip. Fazla idrarla birlikte vücuttan atılan potasyum miktarı da artıyor. Hâlbuki sinir, kas ve kalp sisteminin sağlıklı işleyebilmesinde potasyum önemli bir rol oynuyor.

Ağrı kesiciler ile kepekli besinler:

lifli-besinler1Lifli besinler sağlığımız için çok önemli bir etkiye sahip olsalar da, ağrı kesicilerle birlikte alındıklarında bu ilaçların etkilerini azaltabiliyorlar.
Nedeni: Lifli maddeler, ağrı kesicilerin içindeki maddeleri kendilerine bağlayarak ince bağırsaktan emilimini yavaşlatıyor. Bunun sonucunda ağrı kesiciler ya çok az etki ediyor ya da hiç etki etmiyorlar.

Doğum kontrol hapları ile kılıç otu: 

Her ne kadar uzmanlar bu konuda henüz fikir birliğine varmasalar da, yapılan pek çok araştırma, yüksek dozda alınan kılıç otu preparatlarının doğum kontrol haplarının etkilerini azalttığını gösteriyor.
Nedeni: Kılıç otu otu, doğum kontrol hapının karaciğerdeki yıkımını artırıcı etkiye sahip. Böylelikle hapın etken maddesi kana karışamıyor ve koruma etkisi de yarı yarıya azalıyor.

evdekieczane.net