İnsanlar Neden Sağlak veya Solak Olur?

377 izlenme 12 Aralık 2017
Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i solaktır. Bu insanlar günlük hayatta işlerinde sağ el yerine sol ellerini kullanmayı tercih ederler. Fakat bu her durumda böyle olduğu anlamına gelmez. Örneğin, günlük işler için sol elini kullanan fakat sağ eliyle yazan insanlarda vardır. Bunun nedeni bilim adamları tarafından hala çözülebilmiş değildir.

Bir ilginç olay ise iki elini de aynı oranda kullanabilen insanların olması. Böyle insanların olması neden doğuştan insanların sağ elini yada sol elini kullanmayı seçtiklerini daha da ilginç kılıyor.

Bir teoriye göre bu özellik bizlerin dil fonksiyonlarımızın çalışma sistemleriyle alakalı olabilir. Beynimiz motor ve dil fonksiyonlarımızı belli bir sıraya koyuyor. Beynin çalışma prensibine göre sağ elini daha sık kullananlarda beynin sol lobu daha aktif hale gelirken, sol elini daha sık kullananlarda beynin sağ lobunun daha aktif hale geldiği gözlemleniyor.

Yapılan çalışmalarda sol elini kullananların beyinlerindeki koşuşma merkezindeki aktivitenin sağ elini kullananların beyinlerindeki konuşma merkezindeki aktiviteden çok az da olsa daha fazla olduğu görülüyor.

Goriller ve şempanzelerin üzerinde yapılan diğer bir çalışmada ise bu canlıların büyük çoğunluğunun sağ ellerini kullandıkları varsayılmıştır. Davinciler neden tek elimizi kullandığımıza dair atalarımızın belli bir zamandan sonra tek bir elin kullanımının daha fazla geliştiğini ve bunun kalıtıma yansıdığını iddia ediyorlar.

Düşünüldüğünde çok basit bir sorunun bilim dünyasını nasıl uğraştırdığına şaşırmamak elde değil.

Son aramalar : DİZLERİNDE SIVI EKSİKLİĞİ OLANLARA KÜR !BAKANLIK UYARDI ÖLÜMCÜL TEHLİKE.! EVİNİZDE VARSA HEMEN ATIN..!
KAPAT

Popüler