Popüler Yeniler
Reklamlar

Karbonatı suyla karıştırmak mucizeler yaratıyor
Karbonatın bu kadar çok kullanım alanlarını belki de hiç duymadınız. Bu okuduklarınızdan sonra karbonat günlük bakımınızdan temizliğe bir çok farklı alanda tercihleriniz arasına girecektir.
Genellikle hamur işlerini kabartma özelliği için sıkça kullandığımız karbonatın aslında bilmediğimiz çok sayıda faydası var. Maliyeti düşük olan, doğal ve çoğu yerde kolayca bulunabilen karbonatı günlük yaşantımızda daha çok kullanmamız için birçok neden var.

Evinizde mutlaka bulundurmanız gereken bu mineral pH seviyesini dengeler. Peki, pH dengesini korumaktan başka ne işe yarar? İşte cevabı:Diş macunu hazırlayabilirsiniz

Karbonat ve %3 hidrojen peroksitten elde edilen macun floridsiz diş macunu olarak iyi bir seçenek olabilir. Ya da lekelenmiş dişlerinizi temizlemek için karbonat ve suyu karıştırarak dişlerinizi fırçalayın. Karbonat, çoğunlukla kahve veya çay gibi etkenlerle dişlerde oluşan lekelerin temizlenmesine yardımcı olarak beyazlamasını sağlar.

Nefesinizi tazeleyin

1 çay kaşığı karbonatı yarım su bardağı suya ekleyin. Bu karışımdan ağzınıza bir miktar alın, ağzınızı iyice çalkalayın ve tükürün. Daha sonra da ağzınızı durulayın.

Ağız araç-gereçlerinizi temizleyin

Diş telleri, ağızlık, takma dişler gibi kişisel gereçlerinizi 2 çay kaşığı karbonatı eklediğiniz 1 bardak ılık suya koyun. Karbonat bu gereçleri yemek kalıntılarından arındırır ve kokuları yok eder. Ayrıca, bu gereçleri karbonat kullanarak fırçalayabilirsiniz.

Yüz ve vücut peelingi olarak kullanınKendinize canlandırıcı bir peeling hazırlayın. 3 birim karbonat 1 birim su kullanarak bir macun oluşturun. Cildinize hazırladığınız bu macunla dairesel hareketlerle masaj yapın. Sonrasında cildinizi iyice durulayın. Günlük kullanım için uygundur.

Diğer bir yöntem de cildinizi ve elinizi ıslatın, yüzünüze karbonat sürerek hafif hareketler ile masaj yapın ve ardından yüzünüzü yıkayın. Karbonat bu durumda da peeling görevi görerek cilt yenilenmesini sağlar.

Deodorantları çöpe atın

Eğer doğal bir deodorant kullanmak istiyorsanız karbonat size yardımcı olacaktır. Duştan sonra bir pamuk yardımı ile karbonatı koltuk altınıza sürerek teri çekmesini sağlayabilirsiniz. Karbonat ter kokularınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Antiasit olarak kullanın

Mide yanmasını, mide ekşimesini ve hazımsızlığı giderecek etkili ve güvenli bir yoldur. Kullanım talimatı karbonat paketlerinde bulunmaktadır.

Böcek ısırıkları ve kaşınan cildiniz için bire birSoda ve suyla bir macun oluşturun ve sorunlu bölgeye sürün. Kaşıntıyı azaltmak için elinize bir miktar soda serpin ve duştan sonra kaşınan bölgeyi karbonatla ovun.

Ellerinizi temizleyin ve yumuşatın

Tahriş edici sabunlardan vazgeçin. Ellerinizi nazikçe temizleyecek ve kötü kokuları giderecek bir temizleyici hazırlamak için 3 birim karbonatla 1 birim suyu karıştırın. Ellerinizi bu macunla güzelce ovuşturun, sonra durulayın.

Saçlarınıza da iyi gelir

Sirkenin saçlara iyi geldiğini biliyoruz. Ancak, karbonat sirkenin yerini alacak gibi görünüyor. Avuç içinizde bir miktar karbonatla şampuanınızı karıştırın. Saç bakım ürünlerinin saçlarınızda bıraktığı kalıntıları arındırarak daha temiz ve daha kolay taranan saçlara kavuşmanızı sağlar. Kuru şampuanınızın bitti ise bu durumda da karbonattan yararlanabilirsiniz. Karbonatı saç diplerinize kuru şampuan gibi dökün ve saç derinize masaj yaparak saçlarınıza dağıtın.

Tarak ve fırçalarınızı temizleyin

Küçük bir kap içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. Tarak ve fırçalarınızı bu suya koyun. Daha sonra tarak ve fırçalarınızı iyice durulayın ve kurumaya bırakın.

Banyo suyunuza ekleyin

Banyo suyunuza eklediğiniz yarım kâse karbonat cildinizdeki asidi nötralize edecek ve cildinizi yağdan ve terden arındıracaktır. Tüm bunların yanında yumuşacık bir cilde de kavuşmuş olacaksınız.

Ayaklarınızı dinlendirinBir leğene 3 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve bu suyun içinde ayaklarınızı bekletin. Sürekli olarak sürdüğünüz ojeler nedeniyle tırnaklarınızda sarılıklar oluşabilir. Tırnaklarınızdaki bu sarılıkları yok etmek ve beyazlamasını sağlamak için temizlenmiş tırnaklarınıza diş fırçası yardımıyla karbonat sürün. 3-5 dakika bekledikten sonra tırnaklarınızı yıkayın.

Lekeleri giderin

Yaz aylarında oluşan güneş izlerini ortadan kaldırmak için karbonat ve doğal limon suyunu karıştırarak izlerin üstüne sürün.

Nasırlara son

Pedikür suyunuza dökeceğiniz karbonat, ayaklarınızdaki nasır ve kaşıntı probleminizi yok etmenize yardımcı olur. Ayrıca direkt olarak ayağınıza süreceğiniz ve ardından yıkayacağınız karbonat ile ölü derilerden kurtulabilirsiniz.

Diz ve dirsek kararmalarını giderin

Bu kararmaları geçirmek için yapmanız gerekenler çok basit. Zeytinyağ ya da hindistancevizi yağı gibi nemlendirici bir yağın içerisine biraz karbonat karıştırıp rengini açmak istediğiniz bölgeyi ovun.