İLGİNÇ
19 Kasım 2017 ( 692 izlenme )
Reklamlar

Kedi Giren Eve Doktorun Giremeyeceğinin 8 İkna Edici NedeniNe yazık ki kulaktan doyma bilgileri çok seven insanlarımız var. Kedilerin pis olduğunu ve özellikle kedi tüyü yutmanın bizi öldürebileceği üzerine 763273 sayfalık tez bile yazabilirler.

Nasıl biz kedileri sokaklardan kurtarıp ömürlerine ömür katıyorsak, bozuk yiyecekler yememelerini sağlayarak, onlara ilgili göstererek, sıcak bir yer açarak hayatımıza ortak edip sağlıklarını koruyorsak, onlar da farkında olmadan bizim sağlığımıza pozitif etki gösteriyorlar.

Mırlamasından tutun, hayatımızda oluşlarına kadar… Peki ya nedir kedilerin sağlımıza etkileri?

Buyursunlar.

1. Kedi mırlaması


20-140 ile 100-200 Hz arasında mırıldayan kedilerin, mırlamalarının iyileştirici gücü birçok araştırmayla da kanıtlanmıştır. Mırlamalar solunum güçlüğü semptonlarını azaltır, kemik sağlığını korur ve kan basıncını düşürür.

2. Terapi


Kediler birini kaybetmeniz, ayrılık acısı vs. zor zamanlarınızda sonsuz bir sosyal destek sağlarlar. Acılarınızı daha hızlı aşmanızı ve ağlamak gibi fiziksel semptomlarınızı daha rahat dışavurmanızı sağlar. Sizi yargılamayacak ya da konuşarak cevaplayamayacak olan kedinizle konuşmak, yas sürecinizde tam da ihtiyacınız olan şey olabilir bazen.

3. Reddedilme


Miami Üniversitesi’nda yapılan bir araştırmada bir gruba en kötü “reddedilme” anlarını kağıda dökmeleri istenmiş. Daha sonra da favori evcil hayvanları ve en yakın arkadaşları hakkında sorular yöneltilmiş. Kedileri hakkında düşünmek, reddedilen kedi sahiplerini son derece rahatlatmış.

4. Alzheimer

kedilerin-sagligimiza-etkileri-patiliyo-4
Alzheimer’lı hastaların evlerinde kedi varsa, daha az kaygılandıkları görülmüştür. Köpeklerden daha az bakım istedikleri için, Alzheimer’lı hastalara önerilen hayvandır.

5. Rahatlama


Kedilerin insanlara psikolojik bir rahatlama hissi ve huzur verdiği kesindir. Fakat bu rahatlamanın vücutta sebep olduğu etkileri de asla azımsanmamalıdır. Örneğin; bu rahatlama hissi, kalp atışını ve solunumu düzenler, kasları gevşetir. Yani bu gibi durumlarda rahatlama hissi, adrenalin ve kortizol (stres hormonu) hormonlarının azalmasıyla ters orantılıdır. Kişi ne kadar rahatlarsa vücudundaki stres hormonları o kadar azalacaktır.

6. Kolesterol

kedilerin-sagligimiza-etkileri-patiliyo-6
Kanadalı bilim adamlarına göre kedi sahibi olmak kolestrolün ana sebeplerinden biri olan trigliseridi düşürüyor.

7. Kanser


Dünya Sağlık Örgütü’nin araştırmasına göre kedi sahibi olma süresi büyüdükçe, bazı kanser türlerine yakalanma riskiniz düşüyor. Kedilerin taşıdığı bazı bakterilerin bunu önlediği düşünülüyor.

8. Otizm

Six-year-old Iris Grace Halmshaw, who has autism, immediately bonded with Thula when her parents brought the affectionate Maine Coon kitten home two years ago. Because being indoors can be distracting for Iris, her mother, Arabella Carter-Johnson, creates outdoor classrooms so that she can homeschool her daughter in a peaceful environment that encourages her to retain information. Thula also participates.

Queensland Üniversitesi’nin araştırmasına göre kedileri olan otistik çocuklar konuşmaya, gülmeye, suratları tanımaya çok daha yatkın. Bir otistik çocuk için kedilerin kibar ve sakin yapıları, daha coşkulu olan köpeklerden çok daha faydalı.

Kaynak:  patiliyo.com

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Diş Macununun Sıra Dışı Kullanımıyla İlgili Hiç Bilmediğiniz 17 Pratik Bilgi Statik Elektrikle Yapabileceğiniz 9 Numara Kanserin ilacı, Karahindiba: İşte Tarifi Klozet Temizliği Nasıl Yapılır?