Popüler Yeniler
Reklamlar

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzdaki değişiklikler..!


Evet sevgili dostlar sigaranın bilinen hiç bir faydası yoktur. Bu başlığı sizlere ters psikoloji yapmak için kullandık bakın sigarayı bıraktığınızda vücudunuzda neler değişiyormuş.

Son sigarayı içtikten 20 dakika sonra:

Kan basıncı normal sınırlara iner

Kalp atım hızı yavaşlar

El ve ayaklar ısınır

8 saat sonra:

Kandaki karbon monoksit seviyesi normale döner

Oksijen seviyesi yükselir

24 saat sonra:

Kalp krizi riski azalmaya başlar

2 gün sonra:


Koku alma ve ağzınız tadı yerine gelir,

Sinir uçlarındaki hasar tamir olmaya başlar

1 hafta ila 3 ay içerisinde:

Nikotin vücuttan tamamen temizlenir

Kan dolaşımı düzelmeye başlar

Vücudun enerji düzeyi yükselir

Yürümek kolaylaşır

Solunum kapasitesi %30 artar

Öksürük, sinüslerde doluluk, nefes darlığı azalır1 yıl sonra:

Akciğerler kendini temizleme yeteneğini tekrar kazanır

Sigara içen birisine göre sigaraya bağlı kalp krizi riski yarıya düşmüştür.

5 yıl sonra:

5 ila 15 yıl içerisinde inme ve felç riski hiç sigara içmemişlerin seviyesine iner

10 yıl sonra:Akciğer kanseri riski sigara içenlerin yarısına düşer

Ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası, böbrek ve pankreas kanseri riski azalır

15 yıl sonra:

Artık kalp damar hastalığı riski hiç sigara içmeyen birisi ile aynıdır

Sigaraya bağlı ölüm tehdidi hiç sigara içmeyen birisi ile aynıdır

Görüldüğü gibi sigaranın kötülüklerinden kurtulmak bir süre alır ama her geçen sigarasız dakika vücut kendini tamir edip sağlığını kazanır.

Bir grup insan ise sigarayı bırakırsa kilo alacağından korkar. Sigarayı tamamen bırakanlar arasında ortalama kilo alımı sadece 2.5-4 kilodur Asıl gerçek ise, sigaranın yarattığı sağlık tehdidine eş bir tehdit ancak 40 kilo alımı ile mümkündür. Bu da sigaranın tek başına yarattığı riskin büyüklüğünü açıkça göstermektedir. Kilo alımından kaçınmak için şu ip uçları verilebilir;

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın en önemli sebeplerinden biri ağza bir şey koyma alışkanlığıdır. Bu istek duyulduğunda yiyecek yerine kürdan, Red Kit’in yaptığı gibi saman yada şekersiz çiklet tercih edilebilir. Yani ağzınızı kandırın!

Lifi bol, kalorisi düşük yiyecekler seçin.. Çiğ sebzeler yada meyveler yeyin, bunlar sigaranın pasından kurtulan dil için güzel tatlardır


Abur cuburu boş verin, bol su için.

Yıllarca sigara içen çoğu insan sigarayı bırakınca bir anda tertemiz olmak ister. Fakat 40 yıl sigara içip sonra bir haftada her şeyi toparlamak mümkün değildir. Sigara dumanının ve nikotinin yarattığı hücre harabiyetini düzeltmek için C vitamini, E vitamini, selenyum gibi antioksidanların faydası vardır. Fazlalığı damarlara zararlı bir madde olan homosisteini düşürmek için folik asit ile B12 ve B6 vitaminleri kullanılabilir. Balgam söktürücü şuruplara, akciğer kendini temizleyeceği için gerek yoktur.

Haftada en az üç, günde de 30 dakika tempolu yürümek yada spor yapmak, taze sebze meyve ile beslenmek, hayvansal yağlardan ve fazla kaloriden uzak durmak, lifli gıdaları ihmal etmemek sigarayı bırakanların yaşam sloganı olmalıdır.


Sigaranın vücudunuzda meydana getirdiği hasarın belki zaten farkındasınız – nefes darlığı, uzun süreli faranjit ve sabah öksürükleri…

Sigara astım hastalığını artırır ve kronik obstrüktif akciğer hastalığın en etkili sebebidir.

Neyse ki, vücudunuz son sigaranızı söndürmenizi takip eden birkaç dakika içinde kendi kendini onarmaya başlar. Sigarayı bırakmanın sağlığınıza büyük yararı olacaktır – çok uzun yıllardır içiyor olsanız bile.

Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir yaşam sürmek için atabileceğiniz en önemli adımdır. Unutmayın, değişim için hiçbir zaman geç değildir.

Kaynak: yookartik.com