İLGİNÇ
09 Kasım 2017 ( 735 izlenme )
Reklamlar

Stres Seviyenizin Çok Yüksek Olduğunu Gösteren 7 Şey


Size, stres seviyenizin kontrolden çıktığını gösteren belirli fiziksel faktörler var. Bundan kaçınmanız için duygularınızı idare etmeniz gerekir.

 
 
Modern hayat tarzımız, birden fazla iş ve günlük problemler, sizi stresin hayatın doğal bir parçası olduğuna inandırabilir.

Stres, her geçen gün oluşan her türlü olumsuz duruma karşı normal bir fizyolojik tepki olsa da, işler biraz zorlaştığında etkileri karmaşıklaşabilir.

Yüksek stres seviyesine uzun süre maruz kalmanın, kalp hastalığı riskini artırdığı, bağışıklık sistemini zayıflattığı ve depresyon riskini artırdığı kanıtlanmıştır.
Stres belirtilerinin çoğu, kişinin tutumundaki değişikliklerle şeklinde görülse de, çok sayıda fiziksel sonuçlar da ortaya çıkabilir.

Amerikan Psikoloji Derneği yüksek stres seviyesinin dünyayı bugün, tarihteki herhangi bir zaman diliminden daha fazla etkilediğini söylüyor.

En endişe verici şey ise, çoğu durumda bu soruna yeterli ilgi gösterilmiyor ve nihayetinde daha ciddi sorunlar oluşuyor.

Herkes bir noktada stresten muzdarip olduğu için, durumun kontrolden çıkmaya başladığını gösteren belirtileri bilmek önemlidir.

1. Yüksek stres seviyesinin göstergesi olarak kurdeşen ve isilik
Hiçbir şeye alerjiniz yoksa ve bir anda kırmızı şeritlerle ya da isilikle kaplandığınızı fark ederseniz, bunun sebebi muhtemelen yüksek stres seviyesidir.

Vücudunuz bu rahatsızlığı yaşadığında, bağışıklık sistemi dengesini kaybeder ve vücut, histamin diye bilinen bir kimyasalın salımını başlatır.

Eğer zamanında kontrol edilmezse, kurdeşen ve diğer cilt rahatsızlıkları baş gösterir. Hatta, daha önce hiç hassasiyetinizin olmadığı cilt problemleri geliştirmeye başlarsınız.

2. Sürekli baş ağrısı
Baş ağrısı ve migren, stres altındaki insanlarda ya da zor durumları çözmeye çalışan insanlarda sık rastlanan belirtilerdir.


Bu, sinir sisteminizin ve beyninizdeki kan damarlarınızın işlevine müdahale eden belirli kimyasalların salımının sonucudur.

Aynı zamanda, kasları da genellikle etkiler ve stres kaynaklı baş ağrısına sebep olur.

3. Mide bozulması
Geniş bir çeşitliliğe sahip sindirim rahatsızlıkları, sürekli ya da düzenli fiziksel ve zihinsel stresle alakalıdır.

Strese sebep olan hormonlar, sindirim sistemi işlevinizi bozabilir ve toksinlerin birikmesi, gaz ve iltihaplanmayla sonuçlanabilir.

Bazı durumlarda, kalın bağırsak kasılmalarının sayısını bile artırarak kramp ve ishale sebep olabilir.

4. Sürekli grip
Kortizol, yüksek stres seviyesi yüzünden salgılanır ve bağışıklık sisteminde bir tıkanmaya sebep olarak, solunum sağlığınızı etkileyen patojenlerle savaşma becerinizi düşürür.

Stresli insanların grip olma, uçuk çıkarma ve diğer bakteriyel ve viral hastalıklara yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Daha kötüsü de, eğer probleminiz çözülmezse, iyileşmeniz için tıbbi tedavilerin yardımcı olması zordur.

5. Sivilce çıkarma
Sivilcenin, pek çok sebeple tetiklenen bir cilt problemi olduğunu herkes bilir. Ergenlik dönemindekiler, bundan en çok etkilenen nüfus olsa da, yetişkinler de bu sorunu yaşar.

Kortizol seviyesinin diğer maddelere ağır bastığı hormonal dengesizlikten kaynaklanır.

Bu hormon, cildin yağ bezlerinin aktivitesine müdahale eder ve yağ üretimini artırır.

Gözeneklerinizde biriken bu aşırı sebum sonuçta, siyah nokta ve sivilceye dönüşür.

6. Uykusuzluk
Uykusuzluk ve iyi dinlenilen bir uyku çekmekte zorluk, duygusal durumunuzla ve gün içinde sürdürdüğünüz alışkanlıklarınızla oldukça alakalıdır.

Stres seviyesi kontrol dışında olan bir kişi, kas ağrısı, tedirgin edici durumlara odaklanmış düşünceler ve uyumak istendiğinde uykuya dalmakta zorluk çekmek gibi sorunlar yaşayabilir.

Hepsinden daha ciddisi de, zamanla, bu durumun vücut üzerindeki etkileri birikir ve hayat kalitenizi düşüren fiziksel rahatsızlıklar gelişebilir.

7. Aşırı yorgunluk
Yorgunluk ya da aşırı bıkkınlık, yeterli dinlenmediğinizde ve düzenli fiziksel ve zihinsel strese maruz kaldığınızda vücudun verdiği normal bir tepkidir.

Bu belirtiler, depresyon, kaygı ve huzursuzluk gibi ruh halinde değişimlerle birlikte gelir.

Bu belirtilerin herhangi birini tanıyor musunuz? Yakınlarda bunlardan muzdarip olduysanız, doktorunuzdan bir randevu alın ve stresinizi azaltmanıza yardımcı olacak alternatifler arayın.

 

 

Kaynak: http://sagligabiradim.com

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kendi ses kaydımız bize neden garip gelir? Zeka Sorusu: Her yüz kişiden sadece biri doğru cevap verebiliyor eğer doğru cevap verebildiyseniz zeka seviyeniz yüzde birlik dilim içinde 2019 YILINDA BURCUNUZU NELER BEKLİYOR? Yüzü 10 yaş genç gösteren pirinç maskesi