Popüler Yeniler
Reklamlar

Sürekli yorgunluk hissedenler ve dinmeyen eklem ağrıları olanlar bunu kesinlikle okumalı !


Yorgunluk ve eklem ağrısı, o hastalığın belirtisi


Üstünüzde bir uyuşukluk hissettiğinizde bunun geçici olduğunu düşünüp önemsemezsiniz.Genelde ise hislerinizde haklısınızdır. Herkes zaman zaman böyle hisseder. Ancak bu fibromiyalji sendromunun da belirtisi olabilir. Fibromiyalji sendromu, kaslarda ve eklem bölgelerinde ağrıya neden olan ve beraberinde yorgunluğu getiren kronik bir rahatsızlıktır. Sendroma sahip kişiler normal insanlara göre herhangi bir hastalıktan daha şiddetli etkilenirler.

Ankara Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada Türkiye’de 100 bin kişinin rahatsızlığa sahip olduğu söylenmektedir. Mayo Clinic’te belirtilenlere göre rahatsızlığa sahip kişiler genelde kadınlarmış. Öte yandan genetik faktörler de çok önemli. Ailenizde bu rahatsızlığa sahip olan birileri varsa, sizin de rahatsızlığa sahip olma şansınız bir hayli fazla.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde belirtilenlere göre fibromiyalji sendromunun tedavisi de bir hayli zormuş.

En önemli olan şey ise rahatsızlığın belirtilerinin farkına vardığınızda hemen doktorunuza başvurmanız. Aile doktorunuz sizi ilgili uzmanlara yönlendirecektir. Erken teşhis bu rahatsızlıkta da çok önemli.

Yine ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde belirtilenlere göre, fibromiyalji sendromuna sahip kişiler normal insanlara göre daha fazla ağrı ve acı çekiyormuş, ağrıları daha uzun süreli oluyormuş, ağrı ve acıya karşı hassaslaşıyorlarmış ve sağlıklı bir şekilde düşünemiyorlarmış. Kronik ağrı uyku düzeninizi de etkilediğinden kronik yorgunluk hissetmeniz de olası.

Fibromiyalji sendromun en yaygın belirtileri ise şunlar:

    Hafıza problemleri, düşünce bozuklukları
    Ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalanmalar,
    Çarpıntı
    Azalmış egzersiz toleransı
    Barsak şikayetleri (gaz, kabızlık,ishal)
    Üzgün veya depressif durum

    Tansiyon veya migren baş ağrısı
    Gün boyunca yorgunluk hissi
    Dinlenemeden uyanmış olma hissi (sürekli uykudan uyanma)
    Noniseptif uyarılar nedeniyle, ağrının azaltılması ile hissedilen genel hassasiyet
    Çeşitli organları kapsayan psikosomatik semptomlar (hassas bağırsak sendromu, sık sık işeme, kardiyak semptomları, jinekolojik sorunlar)
    Nörolojik sorunlar (vücutta uyuşma görülme, sinirli ve iğneleyici olma, gergin olma hali, baş ağrısı)

    Ruhsal rahatsızlıklar (depresyon, anksiyete, ağır depresyon ise nadir görülmektedir.)
    Bilişsel sorunlar (konsantrasyon bozukluğu, yeni şeyler öğrenme güçsüzlüğü)
    Kişiye göre değişen ödem hassasiyeti
    Hastaların % 30-50'si eklem hipermobilitesine sahiptir.
    Vücudun üst kısmı ile sınırlı olan kızarma eğilimi (eritem fugaks) ve diğer taraftan soğuk ekstremiteler bu hastalarda yüksek oranda görülmektedir.

Yukarıdaki belirtilerden birkaçına sahip olsanız bile bu fibromiyalji sendromuna sahip olduğunuzu göstermez. En sağlıklı olan doktorunuza görünmek. Tedavi edilmeyen kronik ağrıyla yaşamak fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara yakalanmanıza neden olabilir. Erken teşhis ve erken tedavi çok önemli. Teşhis koyulduktan sonra yavaş yavaş da olsa sağlığınıza kavuşacaksınızdır. Rahatsızlık bazı ilaçlar, spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve düzenli uyku ile geçebiliyor.

Fibromiyalji sendromu ve belirtileri hakkında insanları bilinçlendirmek için paylaşmayı ihmal etmeyin.

Kaynak: saglikhaberleri.com.tr