ANA SAYFA
06 Kasım 2017 ( 356 izlenme )
Reklamlar

TEOG Yerine Gelen Sistemi Bakan Yılmaz Açıkladı


Milli EĞitim Bakanı İsmet Yılmaz TEOG yerine gelen yeni sistemi açıkladı. İşte detaylar.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TEOG yerine gelen sistemi açıkladı. Anadolu Ajansı Editör Masasına konuk olan İsmet Yılmaz yeni sistemi kamuoyu ile paylaştı.

YENİ SİSTEMDE LİSEYE GEÇİŞ NASIL OLACAK?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni sistemi Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemi olarak tanıttı. Bakan Yılmaz yeni sistemde öğrencinin evine en yakın okulu tercih etme hakkı olduğunu ifade etti.

8. sınıfın sonunda öğrenciler adresine en yakın 5 okulu tercih ederek bu okullara yerleşebilecek. Bu yerleştirmede sınav olmayacak.

Fakat öğrenci daha nitelikli bir okula yerleşmek istiyorsa sınava tabi tutulacak. Bu sınav Haziran ayında yapılacak. Öğrencilere 60 soru sorulacak ve 90 dakika süre ayrılacak. Sınavda ağırlıklı olarak 8. sınıf müfredatı olurken, 6. ve 7. sınıfların da müfredatından sorular olacak. Sınav sonuçları kısa sürede açıklanacak.

Yapılacak bu sınavın soruları Milli EĞitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak. Sınav isteğe bağlı olacak.

Sınav yapılacak olan okulların niteliği 2018 Mayıs ayında belli olacak

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trafik canavarına polis ceza yazıyor. Ama herkes çok şaşkın TIKLANMA REKORLARI KIRAN KIRGIZCA ŞARKI (SÜRÖTÜÑÖ - Ayana Kasymova) Tek seferde araç nasıl park edilir, bu videoyu izleyen herkes aracını rahatlıkla park edecek Daha Neler Diyeceğiniz Bir Ton Bilgi!.mp4