İLGİNÇ
21 Aralık 2017 ( 467 izlenme )
Reklamlar

Türk Kahvesini İçiyoruz Ama Sağlığımıza Etkilerini Biliyor Muyuz?
    Türk kahvesi içerisindeki antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor ve kanser riskini azaltıyor. Türk kahvesinin; kolon kanseri riskini, kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25, safra kesesinde taş riskini ise yüzde 45 azalttığı gözlenmiştir. 

    Her gün düzenli olarak bir fincan kahve içenlerin siroz riskinin 1/5 oranında azaldığını ve karaciğerin yağlanmasını önlediği ortaya çıkmıştır.

    Kahve içenlerin diyabet, yüksek tansiyon ya da depresyon riskinin içmeyenlere göre çok daha düşük olduğu ortaya çıktı. Kahve, açlık hissini azaltarak kan şekerini dengede tutmaya da yardımcı olur.

    Kahvenin içerisinde bulunan kafeinin olumlu tarafı metabolizmayı hızlandırmasıdır. Spordan önce alınırsa yağ yakımını artırmaktadır.

    Kafeinin, konsantrasyonunuzun arttığını ve daha iyi muhakeme yapabildiğinizi fark edeceksiniz. Kahve, metabolizmayı uyaran ve bilincin uyanık kalmasını ve yoğunlaşmayı destekleyen kafein içeriği sayesinde duyularınızı uyarır.

    Kafein nefes yollarını açıcı etkiye sahip olduğu için astım ataklarını önlemek için kahve tüketebilirsiniz. Kahve içenlerin astıma yakalanma olasılığı belli bir miktarda azaldığı görülmüştür.

    Kahve mutlu ediyor; kahve içmenin vücudun kendi ürettiği serotonin, dopamin ve noradrenalin üretimini harekete geçirdiği bulunmuş. Kahve içmeyenlerin depresyona girme riski bu durumda içenlere göre 10 kat daha fazla olduğu gözlenmiştir.

    Düzenli olarak kahve içenlerin Parkinson hastalığına yakalanma riski azalıyor. Yapılan araştırmalarda Parkinson hastalarının titremelerinde ve kas sertleşmelerinde azalma gözlenmiş.

    Bir fincan kahvede 85mg kafein vardır. Günlük geçilmemesi gereken kafein miktarı 400mg ‘dır.

        Dikkat edilmesi gereken hususlar:

    Aşırı tüketim sonucunda kalp çarpıntısına neden olur. Kalp rahatsızlığı olanlar ve tansiyon hastalarının oldukça az tüketmelidir.
    Mide rahatsızlıklarında ülseri tetikleyerek midenin dengesini bozar.
    Emziren ve gebe bayanlar doktora danışmadan tüketmemelidir.
    Kafein, vücuttaki demirin emilmesini engeller. Anemi problemi olanlar bu hususta dikkat etmeler gerekmektedir.
    Kafein kalsiyumun idrarla birlikte vücuttan dışarı atılmasına yol açar. Bunun sonucunda osteoporoz yani kemik erimesi riski artar.
    Doğurganlık, kafeinin olumsuz yönde etkilediği özelliklerden biridir.
    Bazı uzmanlar kahvenin migren ağrısını tetiklediğini söylüyor.
    Vücutta su kaybına neden olabilir.

Yazar Dyt. Kübra Aykut
http://diyetisyenlerkulubu.com

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MUTLAKA OKUYUN İBRETLİK... Kuru Üzüm Suyu ile Karaciğer Temizliği Vücudunuza lahana sarın Neden mi! SANİYELER SONRA OLACAKLARA BAKIN. ALLAHIM BİZLERİ KORUSUN...