İLGİNÇ
14 Aralık 2017 ( 741 izlenme )
Reklamlar

Türkiye'de En Çok Kullanılan İsimler. En Çok Kullanılan Erkek İsimleri, En Çok Kullanılan Kız İsimleriNüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Türkiye’de en çok kullanılan 40 ismi  aşağıda  bulabilirsiniz.  İlgilenenler için erkek ve kadın olarak iki ayrı liste ile gösteriyoruz. İsimlerin üstüne tıklayarak anlamlarına, kaç kişi olduğuna, kullanım sayılarına, istatistiklerine ve birçok eğlenceli, ilginç bilgiye ulaşabilirsiniz.

En Çok Kullanılan Erkek İsimleri En Çok Kullanılan Kız İsimleri
En Çok Kullanılan Erkek İsimleri

Listeye göre Türkiye’de erkek ismi olarak en çok Mehmet ismi kullanılıyor. Tam olarak 1 401 744 kişi Mehmet ismini kullanıyor. 2014 itibariyle 2. olan isim Mustafa sırasıyla Ahmet, Ali, Hüseyin ve Hasan isimleri takip ediyor. Tüm isimlerin üzerine tıklayarak kaç kişinin bu ismi kullandığına bakabilirsiniz.

 1. Mehmet
 2. Mustafa
 3. Ahmet
 4. Ali
 5. Hüseyin
 6. Hasan
 7. İbrahim
 8. İsmail
 9. Osman
 10. Yusuf
 11. Murat
 12. Ömer
 13. Ramazan
 14. Halil
 15. Süleyman
 16. Abdullah
 17. Mahmut
 18. Recep
 19. Salih
 20. Fatih

En Çok Kullanılan Kız İsimleri

En çok kullanılan kız ismi yine dinibir isim olan Fatma olmuş. Bunu dini isimlerden Ayşe, Emine, Hatice ve Zeynep izliyor. Fakat Türkiye’de kızlara verilen isimler erkeklere verilenler kadar çoğunluk oluşturmamış. Yani çok daha farklı kız isimlerine sahibiz.

 1. Fatma
 2. Ayşe
 3. Emine
 4. Hatice
 5. Zeynep
 6. Elif
 7. Meryem
 8. Şerife
 9. Sultan
 10. Zehra
 11. Hanife
 12. Merve
 13. Havva
 14. Zeliha
 15. Fadime
 16. Esra
 17. Özlem
 18. Hacer
 19. Yasemin
 20. Hülya
1923 ile 1930 arasında Türkiye’de en çok kullanılan 20 kadın ismi ise şunlar: “Fatma, Ayşe, Emine, Hatice, Zeynep, Şerife, Hanife, Meryem, Sultan, Zehra, Havva, Hayriye, Cemile, Zeliha, Elif, Gülsüm, Naciye, Hava ve Fadime”
1980 askeri darbe döneminde kız çocuklarına verilen isimler ise şöyle sıralandı: ‘Hülya, Dilek, Filiz, Yasemin, Songül, Özlem, Arzu ve Aynur”

2013’te kız çocuklarına verilen 20 isimle Cumhuriyetin ilk yıllarında kız çocuklarına verilen isimler arasında sadece; “Zeynep, Fatma, Meryem. Elif, Ayşe” benzerlik taşıyor.

Erkeklerde de durum farklı değil

1923-1930 yıllarında revaçtaki erkek isimleri şöyle: “Mehmet, Mustafa, Ahmet, Ali, Hüseyin, Hasan, İbrahim, İsmail, Osman, Halil, Süleyman, Yusuf, Ömer, Abdullah, Mahmut, Salih, Kemal, Ramazan, Recep, Mehmet Ali”

1980 darbe döneminde revaçta olan erkek çocuk isimler ise şunlar: “Mehmet, Mustafa, Murat, Ahmet, Ali, Hüseyin, Hasan, İbrahim, İsmail, Hakan, Ramazan, Bülent, Osman, Ömer, Serkan, Yusuf, Fatih, Metin, Adem ve Erkan”

2013’te de erkek çocuklarına verilen 20 isim şöyle sıralandı: “Yusuf, Berat, Emir, Mustafa, Ahmet, Ömer, Mehmet, Muhammed, Emirhan, Eymen, Ali, Çınar, Enes, Kerem, Miraç, Umut, İbrahim, Furkan, Hüseyin, Yunus Emre”

En çok Yılmaz soyadını kullanıyoruz

Genel Müdürlüğün istatistiklerine göre; en çok kullanılan soyadları listesinde ise Yılmaz, Kaya, Demir, Şahin ve Çelik ilk 5 sırada yer aldı. En çok kullanılan diğer 15 soyadı ise ise şöyle sıralandı: “Yıldız, Yıldırım, Öztürk, Aydın, Özdemir, Arslan, Doğan, Kılıç, Aslan, Çetin, Kara, Koç, Kurt, Özkan, Şimşek”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tuhaf Sesler Gelen Ahırın Kapısını Açan Çiftçi Şok Oldu! Evlenilmeyecek 7 erkek tipi Buzdolabı motoruyla evini bedavaya ısıtıyor Acı biberin bu etkisini duyunca daha sık yiyebilirsiniz: İŞTE O ETKİSİ ►