İLGİNÇ
15 Ekim 2017 ( 435 izlenme )
Reklamlar

Ülkelerin IQ Sıralaması. Peki Türkiye Kaçıncı Sırada?


 
İlk kez 1912 yılında Alman psikolog Wilhelm Stern tarafından ortaya atılan IQ, “intelligence quotient” yani “zeka katsayısı” teriminin kısaltmasını temsil eden ifadedir. IQ, ile amaç; zeka düzeyinin belirli testlerin gerçekleştirilmesi suretiyle belirlenmesidir. 

İngiliz Psikoloji Profesörü Richard Lynn ve Finlandiyalı Siyaset Bilimi Profesörü Tatu Vanhanen’in 80’den fazla ülkede uzun süredir IQ üzerine yaptıkları araştırmanın sonuçları hepimizi şaşırttı.

İncelenen 80’den fazla ülke arasından 108 IQ ile Hong Kong ve Singapur ilk sırada yer alırken Güney Kore ve Japonya bu sıralamada bu ülkeleri takip etmekte. Asya en yüksek IQ ortalaması ile dikkat çekerken Orta ve Güney Afrika sıralamada en sonlarda yer almaktadır. 

Türkiye ise bu sıralamada 90 IQ ortalaması ile 17. sırada yer alırken, ABD 98 IQ ortalaması ile 12. sırada yer aldı.

İngiliz Psikoloji Profesörü Richard Lynn, milli gelir ve eğitim imkanlarının bu skoru etkileyen faktörler arasında ilk sırada yer aldığını ve ekonomik büyüme gerçekleştiren ülkelerin yüksek IQ ortalamasına sahip olduklarını ifade etti

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Bu Kareyi Konuşuyor KIZININ KİM OLDUĞUNU GÖRÜNCE ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ! Telefon Numaranızın Son ‘3’ Hanesi 2018’in Nasıl Geçeceğini Özetliyor. Sizin Özetiniz Nedir? Kilolarıyla Alay Eden Eski Erkek Arkadaşını Zayıfladıktan Sonra Reddederek İntikam Alan Kadın