İLGİNÇ
15 Ekim 2017 ( 2191 izlenme )
Reklamlar

Yakından bakınca korkunç gerçekle karşılaşacağınız fotoğraflar! 
Bu fotoğrafa ilk bakışta poz veren bir anne ile kızını görüyor olabilirsiniz. Fakat işin aslı hiç de öyle değil! Buradaki tuhaflığı fark etmediniz mi?

Kaynak: www.hurriyet.com-Elvan YARMA / eyarma@hurriyet.com.tr

İşin aslı bu fotoğraftakilerin biri ölü. ‘Anı portresi’ adı altında çekilen bu fotoğraftaki küçük kız hayatta değil. Günümüz koşullarında baktığımızda hoş karşılanmayacak olan ölüleri fotoğraflama Viktorya Dönemi’nde şaşılacak bir şey değildi. Hatta ölünün ardından tutulan yas sürecinin bir parçasıydı. 

Literatürde post-mortem fotoğraf (Ölü fotoğrafçılığı) diye adlandırılan bu yöntem geride kalanlar için, ölülerinin anılarını canlı tutmanın bir yolu olarak görülüyordu. Fotoğrafçılar, bu kareleri çekerken ölüleri ne kadar canlı gösterebilirlerse o kadar iyi oldukları kabul ediliyordu. Ölüleri sanki hala hayattalarmış gibi giydiriyor ve onları yaşayan insanlarla birlikte oturtup, fotoğraflıyorlardı.

İkiz kardeşlerden sağdaki yaşıyordu. Soldaki kardeşinin yasını bu fotoğrafta ona son kez sarılarak tutuyordu.

Bu fotoğraflar çekilirken, ölüleri ayakta tutmak için bazı hilelere de başvuruyorlardı. Örneğin, ölü bir çocuğun ayakta tutulduğu bu karede, perdenin arkasında çocuğu dik tutmak için bir el uzanıyor. Fark ettiniz mi?

Ama deneyimli fotoğrafçılar ölülerin fotoğraflarda daha canlı çıkması için kendilerine özgü yöntemler kullanıyorlardı.

Bazı fotoğraflarda ölü olduğunu anlamanız iyice zorlaşıyor.

Örneğin bu fotoğrafta, derin düşüncelere dalmış bir adamın poz verdiğini düşünebilirsiniz…

Ölüyü uyur gibi fotoğraflamak yaygındı. Bir bakın, fotoğraftakilerin hangilerinin ölü olduklarını ayırt edebiliyor musunuz?

Bu ürpertici fotoğraflar aslında yürek yakıcı hikayeleri anlatıyordu. Ölmüş bebeğinizle poz vermenin ne kadar acı verici olduğunu hayal edebilir miydiniz?

Viktorya Dönemi’nde oldukça yaygın olan bu tarzın, ölülerin yakınları için ne kadar acı verici bir deneyim olduğunu düşünmek bile istemiyoruz. Galiba, en güzeli sevdiklerimiz yanımızdayken onlara sıkı sıkı sarılmak…

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kuru Üzüm Suyu ile Karaciğer Temizliği Telefonu her açtığımızda neden 'ALO' deriz?....Hiç Merak Ettiniz mi ? Odaya soyulmamış soğan koyduğunuzda Sahibinin 20 bin Euro’sunu yiyen keçi akşam sofrayı süsledi